Strona głównaWarsztat samochodowyJak wygląda złomowanie samochodu?

Jak wygląda złomowanie samochodu?

Nawet doinwestowany i zadbany samochód może pewnego dnia ulec awarii na tyle poważnej, że jej usunięcie będzie mijało się z celem. Wówczas nie pozostaje nam nic innego, jak oddać wóz do kasacji. Prześledź razem z nami poszczególne etapy złomowania samochodu.

Co się dzieje z autem oddanym na złom?

Najpierw samochód zostaje osuszony. Odsysa się wszelkie płyny eksploatacyjne, by uniemożliwić ich późniejszy wyciek i skażenie środowiska. Osuszony pojazd trafia do demontażu od razu lub na plac, gdzie czeka na swoją kolej. W trakcie rozmontowania wyjmowane są elementy uznane za chodliwe. Rozbieranie auta do gołej blachy praktykowane jest tylko w niektórych przypadkach. Często dzieje się tak, że niemal kompletny wóz trafia pod prasę i w sprasowanej formie wywożony jest do huty, gdzie maszynowo metal oddziela się od innych materiałów. Skup aut Bydgoszcz dba o to, by niewykorzystane elementy trafiły do utylizacji zgodnie ze współcześnie obowiązującymi przepisami. Pamiętajmy, że swój pojazd możemy zezłomować tylko w miejscach specjalnie do tego przystosowanych. Oznacza to, że zakazane jest odstawianie go do zwykłych punktów skupu złomu. Wszystko reguluje ustawa o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Na jej mocy powypadkowe, zużyte lub po prostu niepotrzebne pojazdy muszą trafiać do stacji demontażu, którym marszałek województwa wydał zezwolenie na działalność.

Chcę zezłomować. O czym muszę pamiętać?

Udając się do skupu aut w Koninie i w każdym innym mieście, musimy pamiętać, by zabrać dowód osobisty (lub inny dokument potwierdzający naszą tożsamość) oraz obowiązkowo dowód rejestracyjny kasowanego pojazdu. Jeśli do naszego samochodu wydano kartę pojazdu, ją również musimy ze sobą zabrać. Złomowany samochód musi posiadać numer VIN lub numer nadwozia, podwozia lub ramy. Pracownik stacji powinien mieć możliwość identyfikacji auta dzięki tabliczce znamionowej. Stacja powinna wystawić trzy egzemplarze dokumentu poświadczającego zezłomowanie pojazdu. Jeden egzemplarz zostanie w punkcie kasacji, dwa pozostałe zabiera właściciel. Jeden z nich potrzebny będzie do wyrejestrowania w wydziale komunikacji. Pamiętajmy, że po oddaniu auta do kasacji, mamy 30 dni na wyrejestrowanie go w urzędzie. Aby tego dokonać, musimy przygotować:

  • wniosek o wyrejestrowanie pojazdu (znajdziemy go na miejscu lub na stronie wydziału komunikacji);
  • zaświadczenie ze stacji demontażu o przyjęciu pojazdu;
  • dowód rejestracyjny i karta pojazdu (karta tylko wówczas gdy została nam wydana);
  • tablice rejestracyjne;
  • dowód wpłaty (wyrejestrowanie samochodu kosztuje 10 złotych).

Ile za to dostanę?

To ile zarobimy na zezłomowaniu pojazdu zależy od kilku czynników. Przede wszystkim pod uwagę brana jest waga pojazdu i jego stan. Na ogół w przypadku osobówek mowa o 30-40 groszach za kilogram, auta dostawcze wyceniane są około 70 groszy za kilogram. Stąd prosty wniosek, że im cięższe auto, tym więcej zarobimy. Każdy samochód po wjeździe na teren auto kasacji zostaje zważony. Następnie waga wskazana przez urządzenie konfrontowana jest z wartością wpisaną w dowód rejestracyjny. Jeśli zdecydowaliśmy się na samodzielne wymontowanie jakichś elementów i waga auta jest wyraźnie niższa, niż deklaracja producenta, możemy spodziewać się dopłaty. Od złotówki do 10 złotych za każdy brakujący kilogram. Szczegóły dotyczące cennika i ewentualnych dopłat zawarte są na stronach internetowych stacji demontażu lub pod ich numerami telefonu.

Podsumowując, jeśli jesteś zmuszony zezłomować samochód, skorzystaj z autoryzowanych stacji demontażu. Inny sposób pozbywania się niezdatnego do użytku pojazdu może wiązać się z odpowiedzialnością prawną, a także być niekorzystnym dla środowiska. Z pewnością od trzymania niesprawnego auta pod blokiem, lepsze będzie pozbycie się go. Dzięki temu nie zajmujemy niepotrzebnie miejsca, pozbywamy się obowiązku płacenia OC, a do tego możemy nawet zarobić niewielką sumę.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne