Ładowanie akumulatora to standardowa czynność z jaką muszą zmierzyć się posiadacze samochodów. Ładowanie akumulatora kojarzy się z sytuacją, w której pojazd przestał odpalać. Warto jednak wiedzieć, że teoretycznie ładowanie powinno być wykonywane dwa razy do roku ze względów czysto profilaktycznych. Szczególnie wtedy, gdy zauważymy, że napięcie spadło poniżej 12v. Żeby naładować akumulator mamy kilka różnych metod do wyboru. W niniejszym artykule krótko omawiamy ładowanie za pomocą prostownika oraz za pomocą kabli rozruchowych.
Ładowanie za pomocą prostownika
Aby naładować akumulator za pomocą prostownika należy po prostu podłączyć ładowarkę do gniazdka i podłączyć czerwony kabel do bieguna dodatniego oraz czarny do bieguna ujemnego. Z reguły zaleca się ładowanie natężeniem stanowiącym około 10% pojemności akumulatora. Jeśli więc ładujemy akumulator 60ah można skorzystać z natężenia 6A.
Z reguły na ładowarce umieszczona jest dioda, która sygnalizuje momenty, gdy akumulator został naładowany do odpowiedniego poziomu. W praktyce czas ładowania to z reguły około 10-12 godzin.
Stosując prostownik warto pamiętać o kilku istotnych aspektach dotyczących bezpieczeństwa. Aby przystąpić do ładowania trzeba zwrócić uwagę na temperaturę. Należy się upewnić, że akumulator nie ma zamarzniętego elektrolitu oraz że temperatura nie przekracza 45 stopni Celsjusza. Warto także zadbać o odpowiednią wentylację w pomieszczeniu, w którym odbywać się będzie ładowanie. Jeśli odnotujesz, że akumulator jest gorący, dla bezpieczeństwa natychmiast przerwij ładowanie.
Ładowanie za pomocą kabli rozruchowych
Nie zawsze możliwe jest skorzystanie z prostownika oraz źródła prądu, dlatego wiele osób ładuje akumulator przy pomocy drugiego pojazdu oraz kabli rozruchowych. W tej metodzie dwa pojazdy są ustawiane obok siebie i za pomocą kabli rozruchowych energia z akumulatora umieszczonego w jednym pojeździe jest przekazywana do drugiego pojazdu. W tej metodzie czerwony przewód rozruchowy należy podłączyć do biegunów dodatnich w obu samochodach. Natomiast czarny kabel jest podłączony do bieguna ujemnego w naładowanym samochodzie (w samochodzie dawcy) oraz do masy w rozładowanym samochodzie (samochód biorcy).
W przypadku ładowania za pomocą kabli rozruchowych warto pamiętać o tym, żeby po uruchomieniu pojazdu zostawić go włączonego przez kilka lub kilkanaście minut.
Pomoc pogotowia akumulatorowego
Skorzystanie z prostownika lub kabli rozruchowych nie zawsze jest możliwe. Wówczas warto skorzystać z pomocy mobilnego warsztatu samochodowego (np. akumulatory warszawa), dzięki któremu możliwa jest wymiana akumulatora z dojazdem. Wówczas fachowiec podjeżdża samochodem w odpowiednie miejsce i ładuje akumulator za pomocą specjalistycznej ładowarki. W przypadku gdy naładowanie starego akumulatora nie jest możliwe (np. z uwagi na uszkodzenia lub zużycie), firmy tego typu mogą zaoferować zamontowanie nowego akumulatora. Usługa tego typu jest określana mianem mobilnej wymiany akumulatora.