Strona głównaMotoryzacjaCzym opony terenowe różnią się od standardowych?

Czym opony terenowe różnią się od standardowych?

Rosnąca popularność aut przeznaczonych do jazdy w terenie sprawiła, że coraz częściej pojawiają się one również na miejskich drogach. Ich niewątpliwą zaletą jest oryginalny wygląd, który zwraca na siebie uwagę i świetnie prezentuje się w otoczeniu zurbanizowanych zabudowań. Mimo to wiele wątpliwości budzi wybór między oponami terenowymi a standardowymi szosowymi. Czym różnią się od siebie poszczególne modele i które z nich będą lepszym wyborem pod względem możliwych zastosowań oraz potrzeb kierowcy?

Cechy opon terenowych – czym się charakteryzują?

Jedną z podstawowych różnic między oponami standardowymi a terenowymi jest ich konstrukcja oraz możliwe zastosowanie. Modele dostosowane do jazdy po wymagającym podłożu, na przykład piaszczystym, błotnistym czy kamienistym, wyróżniają takie cechy jak:

  • agresywny bieżnik – opony terenowe mają głębokie rowki, które zapewniają większą przyczepność na nierównej drodze. Co więcej, bloki bieżnika są od siebie bardziej oddalone, dzięki czemu nie osadzają się w nich kamienie, śnieg czy piach,
  • wytrzymałość – modele przeznaczone do jazdy w wymagających warunkach wyróżniają się większą trwałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne w postaci przebić czy pęknięć. Wytrzymała konstrukcja lepiej radzi sobie również z większym naciskiem i obciążeniem,
  • większa elastyczność – pomaga w zachowaniu jeszcze lepszej przyczepności i stabilności podczas jazdy. Ułatwia kierowanie pojazdem w przypadku mocno nierównych dróg,
  • dodatkowe wzmocnienia – opony terenowe często wyróżniają się dodatkowymi zabezpieczeniami, które chronią przed przetarciem i szybkim zużyciem.

Wybierając wysokiej jakości ogumienie przeznaczone do wymagających warunków, zyskuje się lepszą przyczepność i stabilizację podczas jazdy. Warto zauważyć, że istnieje kilka rodzajów takich modeli, które można dopasować do typu pojazdu, preferencji kierowcy oraz pokonywanej trasy.  Dużą popularnością cieszą się opony terenowe Maxxis dostępne w sklepie HurtOpony, które słyną ze swojej trwałości i mnogości zastosowań. Producent oferuje między innymi wersję Creepy Crawler do jazdy w terenie skalistym, Mudzilla do pokonywania błotnistych dróg czy Trepador powstałe z myślą o wyjątkowo trudnym terenie.

Kiedy warto zdecydować się na opony terenowe?

Rozważając inwestycję w opony terenowe, warto przede wszystkim zastanowić się, czy planujesz pokonywać samochodem trudne trasy, takie jak leśne ścieżki, błotniste drogi czy piaskowe wydmy. Wówczas odpowiednio dobrany bieżnik zapewni Ci bezpieczeństwo i pomoże w zachowaniu dobrej przyczepności. Co więcej, tego typu modele to dobra inwestycja, gdy planujesz spróbować swoich sił w off-roadzie. Nie musisz od razu brać udziału w zawodach – jazda terenowa może być również pasją, dzięki której odreagujesz stresujące sytuacje.

Dobrze dobrane opony przeznaczone do jazdy w terenie sprawdzą się także podczas pracy w rolnictwie, leśnictwie czy w górzystych terenach. Wówczas pomogą w dostarczaniu produktów do poszczególnych punktów i ułatwią wykonywanie niezbędnych zadań. Specjalne ogumienie zapewni lepszą przyczepność i ułatwi kierowanie pojazdem.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne