Strona głównaUncategorizedJak dobrać opony do samochodu?

Jak dobrać opony do samochodu?

Liczba marek samochodów i proponowanych przez nich modeli potrafi przyprawić o zawrót głowy. A jeśli do tego doda się jeszcze rodzaje ogumienia, to nietrudno o wątpliwości podczas wyboru właściwego produktu. Dlatego doradzimy, na co zwrócić uwagę przy zakupach.

Zwróć uwagę na rozmiar 

To najważniejsza kwestia dotycząca doboru. Ogumienie może być zimowe lub letnie, pochodzić od różnych producentów – lecz to rozmiar liczy się najbardziej. Zbyt duża lub zbyt mała opona jest po prostu bezużyteczna. Zawsze należy dobierać koła pod tym kątem. 

Istnieje zasada mówiąca o tym, że ogumienie aut można dobrać maksymalnie o poziom niżej, by zachować wysoki poziom bezpieczeństwa oraz komfortu jazdy. 

Gdzie szukać informacji o rozmiarze opon? 

Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów na dowiedzenie się o wymaganych wymiarach opon. Najprostszym z nich jest przeczytanie danych technicznych pojazdu znajdujących się w instrukcji. Każdy producent umieszcza tam szereg przydatnych informacji, w tym potrzebny dla danego samochodu rodzaj opon. 

Nie zawsze jednak ma się dostęp do karty pojazdu. Zdarza się to zwłaszcza wtedy, gdy kupuje się auto na rynku wtórnym. Zgubienie dokumentu też nie należy do rzadkich sytuacji. Wówczas można posiłkować się klapką wlewu paliwa. Znajduje się tam naklejka zawierające potrzebne informacje. Jeśli i tego brakuje, to na samej oponie również wyryte są symbole wskazujące na jej rozmiar. 

W ostateczności zawsze warto poradzić się specjalistów, czyli mechaników samochodowych (zwłaszcza wulkanizatorów) oraz przedstawicieli hurtowni. Pracownicy mają duże doświadczenie, które pozwoli szybko dowiedzieć się o potrzebnych wymiarach ogumienia. 

Jak odczytywać symbole? 

Samo znalezienie informacji to zaledwie połowa sukcesu. Trzeba jeszcze rozumieć, do czego odwołują się dane symbole. Wbrew pozorom nie jest to takie intuicyjne. 205 55 R16 albo 195/65 R15 – jaka jest między nimi różnica? W tym momencie warto mieć przy sobie ściągę. Cyfry i litery odczytuje się po kolei w taki sposób: 

  1. Na samym początku podawana jest szerokość opony w milimetrach. 
  1. Następnie widnieje profil, czyli wysokość boku. Nie jest jednak wyrażony w milimetrach, lecz jako udział procentowy w szerokości opony. Na szczęście nie trzeba go obliczać – zajmuje się tym producent. 
  1. Litery w tym ciągu odnoszą się do opon radialnych (R) lub diagonalnych (D). 
  1. Ostatnia liczba odnosi się do rozmiaru felgi, a więc średnicy osadzenia podanej w calach. 

W przypadku opony 205 55 R16 mamy więc do czynienia z produktem szerokim na 205 mm, o profilu wynoszącym 55, typie radialnym i 16-calowej feldze. 

Gdzie szukać pomocy w doborze? 

Ogumienia nie wymienia się na tyle często, by stać się ekspertem w tej dziedzinie. Dlatego zawsze warto zwrócić się do prawdziwych specjalistów. Może to być lokalny wulkanizator lub zaufany sprzedawca. 

Szczególnie polecamy w tej kwestii sklep Hurtownia Opon. Ma nie tylko tanie nowe opony, ale też wykwalifikowanych pracowników, którzy doradzą wybór najkorzystniejszego i – co najważniejsze – pasującego rozwiązania. 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne