Sprzedawca w salonie samochodowym — opis stanowiska
W dwudziestym pierwszym wieku samo wyprodukowanie wyrobu (w tym przypadku samochodu) nie wystarczy. Oprócz tego konieczne jest również zyskanie uwagi klienta oraz wyróżnienie się spośród licznej konkurencji. Dopiero wówczas szansa na sprzedaż i osiągnięcie sukcesu biznesowego ulega zwiększeniu.
Taki stan rzeczy oznacza, że znacznie wzrasta rola pracownika, jakim jest doradca ds. sprzedaży w salonie samochodowym. Jego praca polega na kontakcie z dotychczasowymi oraz nowymi klientami. Udziela on niezbędnych informacji w takich kwestiach, jak między innymi:
- parametry techniczne poszczególnych samochodów znajdujących się w ofercie salonu — moc silnika, spalanie benzyny, rodzaj napędu to tylko niektóre z kwestii, jakimi interesują się potencjalni nabywcy auta;
- możliwość finansowania zewnętrznego w celu nabycia pojazdu — nowe pojazdy takich marek, jak np. BMW to często produkty z wyższej półki cenowej. Ich zakup oznacza nierzadko wydatek rzędu kilkuset tysięcy złotych. W takiej sytuacji skorzystanie z kredytu lub leasingu może okazać się niezbędne.
Oprócz tego ważna jest również obsługa posprzedażowa, tj. kontakt w sprawie gwarancji lub nowych modeli samochodów, które pojawiły się w salonie.
Podsumowując, można powiedzieć, że doradca ds. sprzedaży w salonie samochodowym jest łącznikiem na linii dealer aut-klient. To właśnie od niego zależy czy produkt ostatecznie trafi do konsumenta.
Jak zostać doradcą ds. sprzedaży samochodów?
Zostanie doradcą ds. sprzedaży samochodów, nie jest tak prostym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Aby zdobyć to stanowisko, trzeba mieć liczne kompetencje. Idealny kandydat to profesjonalista, który może poszczycić się następującymi atutami:
- nienaganną prezencją i kulturą osobistą;
- świetnie rozwiniętymi zdolnościami interpersonalnymi — jest to topowy wymóg w przypadku stanowisk, które opierają się na pracy z klientem premium. Od zdolności negocjacyjnych doradcy w dużej mierze zależy to, czy klient ostatecznie zdecyduje się na zakup auta;
- przynajmniej podstawową znajomością branży motoryzacyjnej — jeśli potencjalny nabywca stwierdzi, że doradca w salonie samochodowym nie zna takich zagadnień, jak np. “liczba koni mechanicznych” czy “napęd hybrydowy”, szanse na udaną finalizację transakcji właściwie spadają do zera.
Jeśli spełniasz powyższe warunki, rekrutacja do salonu BMW może być dla Ciebie początkiem udanej przygody zawodowej. Aby zostać pracownikiem tej prestiżowej marki, aplikuj poprzez formularz rejestracyjny na stronie internetowej: https://www.praca-dealerbmw.pl/. Powodzenia!